Sołectwo

O WSI » Sołectwo


Rozdział 2.
Zakres działania i zadania sołectwa

§ 3
1. Do zakresu działania Sołectwa należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, a także powierzone mu przez Radę Gminy, służące zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia jego mieszkańców.
2. Organy Sołectwa w sprawach należących do jego zakresu działania mają dostęp do materiałów i informacji z Urzędu i jednostek organizacyjnych Gminy na prawach wynikających z obowiązujących przepisów.

§ 4
Do zadań sołectwa należy *:
1) dbanie o społeczny i gospodarczy rozwój Sołectwa,
2) reprezentowanie interesów społeczności Sołectwa przed organami gminy, organami administracji rządowej i innymi podmiotami życia publicznego,
3) organizowanie zbiorowej działalności społeczności sołectwa w sprawach publicznych mających znaczenie dla sołectwa, gminy, powiatu, województwa, kraju,
4) kształtowanie zasad współżycia społecznego,
5) współpraca z właściwymi organami w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kultury, sportu, porządku publicznego, promocji itp.,
6) opiniowanie i wnioskowanie do organów Gminy oraz Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych funkcjonujących na obszarze Sołectwa, w sprawach istotnych dla społeczności lokalnej,
7) organizowanie samopomocy mieszkańców i wspólnych prac na rzecz miejscowego środowiska, utrzymania czystości i porządku,
8) zarządzanie i korzystanie z mienia gminnego przekazanego Sołectwu, w tym dysponowanie dochodami z tego mienia, na zasadach określonych w Statucie Gminy Kłodzko.
9) podział środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań o znaczeniu lokalnym z przestrzeganiem podziału wynikającym z załącznika do budżetu Gminy Kłodzko.

§ 5
Dla realizacji wspólnych przedsięwzięć, Sołectwo może nawiązać współpracę z innymi Sołectwami oraz organizacjami i instytucjami o zasięgu lokalnym, krajowym, międzynarodowym i zawierać z nimi porozumienie określające zakres i sposób wykonywania wspólnych zadań.

 § 6
1. Działanie Sołectwa jest jawne. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania Sołectwa oznacza w szczególności prawo uzyskania informacji
o Sołectwie, prawo wstępu na zebranie wiejskie, a także dostęp do dokumentów Sołectwa w tym protokołów i uchwał zebrania wiejskiego.
3. Udostępnianie informacji publicznej na temat Sołectwa odbywa się w sposób i na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej, Statucie Gminy oraz zarządzeniach Wójta Gminy Kłodzko.

§ 7
W celu zwiększenia bezpośrednich relacji pomiędzy Gminą a Sołectwem Wójt Gminy może wyznaczyć pracowników Urzędu – samorządowych koordynatorów ds. kontaktów na poziomie Urząd – Sołectwo.