Dożynki Gminne 2015

Nasz udział w ... » Dożynki Gminne » Dożynki Gminne 2015

Po raz drugi nasza miejscowość w DOŻYNKACH GMINNYCH miała swoje stoisko na którym można było zakupić:

  • przetwory na zimę (soki, dżemy, powidła, musy jabłkowe i różnego rodzaju sałatki),

  • pyszne ciasta

  • pajdy chleba ze smalczykiem i kiszonym ogórkiem

  • smalec

  • kartki okolicznościowe (wielkanocne, bożonarodzeniowe, urodzinowe, imieninowe, walentynkowe)

  • prace artystyczne, ceramiczne, quilingowe oraz decoupage

     

Uczestniczyliśmy w korowodzie dożynkowym spod Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Wręczyliśmy naszemu wójtowi chleb dożynkowy, upieczony przez jednego z rodziców.

Tegoroczne święto plonów rozpoczęła Mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o godz. 11 w Starym Wielisławiu eucharystii przewodniczył ks. infułat Józef Strugarek. Patetyzmu koncelebrze nadawał Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz soliści: Magdalena Kulig, Joanna Mostowicz, Rafał Żurakowski i Janusz Żak, którzy chóralnym śpiewem wzbogacali mszę.. Po mszy świętej barwny korowód wieńców dożynkowych niesionych przez sołectwa udał się na boisko, gdzie odbyło się Misterium Chleba.

W ten symboliczny sposób razem mogliśmy świętować zakończenie żniw którym towarzyszy ciężka praca, w którą często zaangażowane są całe rodziny. Po tym trudnym i pełnym poświęcenia okresie przyszedł czas na zasłużoną zabawę, która jest naprawdę wyjątkowa. Na pierwszy rzut oka widać było zaangażowanie mieszkańców i wysiłek jaki włożyli w zorganizowanie pomysłowych dekoracji. Można było podziwiać koniki na biegunach, które zostały zaprzęgnięte do obficie wypełnionych wozów; kosze z warzywami, owocami i kwiatami; słomiane łabędzie, świnie i dumne pawie; drzewa ubrane w delikatne ozdoby, które dodawały uroku okolicy; słomiany traktor z przyczepą i wóz strażacki; płoty i siatki przybrane w kłosy zbóż – gdzieniegdzie „wyglądały” również głowy zajęcy; a także potężną gospodynię i gospodarza witających gości z obu stron wjazdu do wioski.

Święto plonów uświetniły występy zespołów: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Kapela góralska z Rytra, „Janicki” z Czarnego Boru, „Białe Róże” oraz „Podzamek Boys i Przyjaciele”. Scenę opanowały również dzieci i młodzież. Wystąpiły formacje taneczne z przedszkoli Gminy Kłodzko prowadzone przez Laboratorium Tańca, zespół Lajkonik z Wojborza, chór ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym oraz chór sołtysów.

 

Przyszedł też czas na wręczenie odznaczeń państwowych „Zasłużony dla rolnictwa” oraz nagród w konkursach: na „Gospodarstwo Roku 2015” i „Piękną i aktywną wieś Gminy Kłodzko”, na najciekawsze stoisko, korowód, najpiękniejszy wieniec i najsmaczniejszy chleb. Wszystkie wyniki dostepne na stronie Gminy Kłodzko www.gmina.klodzko.pl/pl/aktualnosci/2107-wsi-spokojna-wsi-wesoa-.html